آموزش بورس

آموزش بورس به زبان ساده (انتخاب سهام)

بورس و داستان گاو‌های شیرده

بورس به بازاری سازمان‌یافته گفته می‌شود که قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد.

بورس به دو نوع بورس کالا و بورس اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌شود. در بورس کالا، کالا و در بورس اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر چند کلمهٔ بورس عموماً در معنی بورس اوراق بهادار به‌کار گرفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با بورس میتوانید به این لینک مراجعه فرمایید.

تا اینجا متوجه شدید که در بورس، سهام شرکت‌ها (و البته اوراق بهادار دیگری مثل اخزا) معامله می‌شود. اما شاید به درستی ندانید که چرا یک سهم ۸۰ تومان است و سهمی دیگر ۱۷۰۰۰ تومان. برای این که موضوع روشن شود، بحث را با یک مثال شروع می‌کنیم.

فرض کنید که یک گاو می‌خرید به قیمت ۱۰ میلیون تومان. (تمام اعداد در این مثال خیالی هستند.) این گاو روزانه ۱۰۰ لیتر شیر می‌دهد و از قرار هر لیتر شیر ۲۰۰۰ تومان، روزی ۲۰۰ هزار تومان شیر نصیب شما می‌شود. اما این گاو برای شیر دادن باید علف هم بخورد. ممکن است این گاو هر روز ۱۹۰ تومان خرج داشته باشد. پس این گاو در هر روز ۱۰ هزار تومان (هر سال حدود سه میلیون و نیم) سود می‌سازد.

وقتی سهم می‌خرید، مالک بخشی از یک شرکت می‌شوید.

در این مثال دو اتفاق می‌افتد. اول آن که در پایان سال شما از هر گاو ۳٫۵ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنید. دوم این که آخر سال ممکن است قیمت گاو هم بالا رفته باشد. مثلا فرض کنید این گاو را یک سال دیگر به قیمت ۱۲ میلیون تومان از شما بخرند. ۱۰ میلیون تومان پول گذاشتید و حالا ۱۵٫۵ تومان دارید. از آن‌جایی که هیچ بانکی وجود ندارد که به شما ۵۵ درصد سود سالانه بدهد، از کسب‌وکار خود خوشنود هستید. (اگر فقط همان ۱۲ تومان را داشتیم، ناراحت می‌شدیم. چون می‌توانستیم بدون تحمل بوی گاوها، همین سود را از بانک بگیریم.)

اوضاع بورس چندان با گاوداری تفاوت ندارد. وقتی سهم می‌خرید، مالک بخشی از یک شرکت می‌شوید. این شرکت دارد کار می‌کند و پول در می‌آورد. شما به اندازه سهامی که دارید در این سود شریک می‌شوید. شاید در نهایت قیمت سهم شما از شرکت هم افزایش پیدا کند. پس وقتی از سود سهام حرف می‌زنیم باید بدانیم که سودی که شرکت تولید می‌کند (که به آن EPS) می‌گوییم، با سودی که از نوسان‌ قیمت به‌وجود می‌آید، فرق می‌کند.

علاوه بر سود حاصل از تغییرات قیمت می‌توانید روی سود تقسیمی شرکت‌ها هم حساب کنید.

معنی P/E در بورس

تا اینجا دیدیم که شرکت‌ها کار می‌کنند، تولید می‌کنند، محصولات خود را می‌فروشند و بعد از کم کردن هزینه‌های تولید و پرداخت بدهی‌ها، برای هر سهم، سودی باقی می‌ماند.

برای هر نماد می‌توانیم یک قیمت (Price) در نظر بگیریم و یک سود هر سهم یا earnings per share. از تقسیم قیمت بر EPS به یک عدد به نام P/E می‌رسیم.

مثلا تصور کنید یک سهم ۱۸۵۲ ریال قیمت دارد. در سایت TSETMC می‌بینید که EPS این سهم ۱۲۷ ریال است. از تقسیم این دو عدد می‌فهمیم که P/E برابر ۱۴٫۶ است. (این عدد، یک عدد بدون بُعد است و واحد ندارد، چون از تقسیم ریال به ریال به‌دست آمده است.)

این عدد یعنی چه؟ یعنی برای آن که در یک ریال از سود شرکت سهیم شوید، باید ۱۴٫۶ ریال بپردازید. طبیعی است که هر اندازه P/E بزرگ‌تر شود، برای دریافت یک ریال سود باید پول بیشتری پرداخت کنید که خوشایند نیست.

برای پیدا کردن اطلاعات یک نماد در TSETMC می‌توانید نام آن نماد را در گوگل جستجو کنید. بد نیست اشاره کنیم که اطلاعات TSETMC لزوما بدون خطا نیستند و برای اطلاعات دقیق‌تر باید به سایت کدال مراجعه کنید.

P/E بزرگ

فرض کنید سود بانکی ۲۰ درصد باشد. اگر ۱۰۰ تومان در بانک بگذارید، سر سال با خیال راحت ۲۰ تومان سود می‌گیرید. P/E برای این سرمایه‌گذاری برابر است با پنج.

وقتی در بورس P/E از ۵ بزرگ‌تر باشد (مثل ۱۴٫۶) یعنی سودی که از فعالیت اقتصادی این شرکت به شما می‌رسد، کم‌تر از سود بانکی است.

تنها انگیزه شما برای خرید سهم‌هایی از این دست، امید به افزایش قیمت سهم است، نه شریک شدن در یک فعالیت اقتصادی. در این حالت شما بجای سهام‌دار، به نوسانگیری و سفته‌بازی و speculating می‌پردازید.

در این حالت مهم است که دلیلی قانع‌کننده برای افزایش قیمت سهم داشته باشید.

P/E کوچک

در مقام نظریه، هر اندازه P/E یک سهام در بورس کوچک‌تر باشد بهتر است. مثلا P/E چهار از P/E پنج بهتر است. در P/E برابر با ۴، اگر شما ۴۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری کنید، در ۱۰۰ تومان سود شریک می‌شوید، اما در P/E پنج برای همین سود باید ۵۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری کنید.

ولی همیشه ماجرا به همین روشنی نیست. مثلا برای P/E برابر با ۲، شما برای هر ۲ میلیون تومانی که بگذارید، ۱ میلیون تومان سود می‌کنید. اما چرا بقیه مردم از این سود چشمگیر استقبال نمی‌کنند؟ آیا مردمی که دارند سود را بو می‌کشند، متوجه نشده‌اند که خرید این سهم خیلی عاقلانه است؟

برای P/Eهای بسیار کوچک، باید کمی مشکوک بود. یک نفر می‌گوید اگر ۲ تومان به من بدهی، سر سال ۱ تومان پس می‌دهم و کسی حاضر نیست پولش را به او بدهد. چرا؟

توجه کنید که اگر بقیه مردم هم به این سهم علاقه‌مند شوند، به خاطر کشش تقاضا، قیمت افزایش می‌یابد و P/E بیشتر می‌شود. پس P/E کم فقط نشانه سود زیاد نیست، بلکه می‌تواند نشانه تقاضای کم (در نتیجه قیمت کم) هم باشد. دلیل این تقاضا را باید در دیگر نسبت‌های مالی جستجو کرد که از حوصله این بحث خارج است.

P/E منفی

می‌دانیم که قیمت سهم در بورس هرگز منفی نمی‌شود. قیمت منفی یعنی اگر سهم را بخرید، یک پولی هم دستی به شما می‌دهند. پس اگر P/E منفی بود یعنی EPS منفی و شرکت زیان‌ده است.

به تازه‌کارها توصیه می‌شود که فعلا سراغ P/E منفی نروند.

می‌توانید به P/E به چشم لِوِل غول‌ها در بازی‌های کامپیوتری نگاه کنید. یک غول لول ۵ به قدرت کنونی شما می‌خورد. سراغ غول‌های لول ۱۰۰ نروید و از غول‌هایی که لول منفی دارند بترسید.

توجه کنید که P/E منفی می‌تواند گول‌زننده باشد. مثلا شاید P/E منفی دو ظاهری بهتر از P/E برابر با ۱۰۰۰ داشته باشد. یا شاید P/E=-5 را راحت‌تر از P/E=-87 قبول کنید.

اما P/E=1000 هنوز یک شرکت سودده است و وضعیت بهتری از P/E منفی دارد. همچنین زیان P/E=-87 کوچک‌تر از P/E=-5 است.

بد نیست بگوییم که P/E هرگز صفر نمی‌شود. P/E صفر یعنی سهم مجانی است. اتفاقی که هرگز نمی‌افتد.
دوره آموزش بورس یکی از پرطرفدار ترین دوره‌ها است که امروزه با توجه به اوضاع کسب و کارها میتوان گفت بورس بهترین گزینه برای کسب درآمد و سرمایه گذاری است. قطعا شما قبل از ورود به دنیای بورس نیاز به دوره آموزش در این زمینه دارید که بتوانید فعالیت و سرمایه‌گذاری کنید.

سهام شناور آزاد

یکی از کلماتی که در بورس معمولا اشتباه فهمیده‌ می‌شود، سهم شناور آزاد (public float or free float) است. عددی که معمولا به صورت درصد گزارش می‌شود.

بخشی از سهم شرکت (به صورت locked-in) در اختیار اشخاص حقیقی یا حقوقی است که با نگه‌داری آن می‌خواهند در اداره شرکت فعالیت کنند. بخش دیگری از سهام در بازار حضور دارد و توسط افراد حقیقی و حقوقی معامله می‌شود. مقدار سهمی که در بازار خریدوفروش می‌شود، سهام شناور آزاد است.

برای مثال یک بانک، سهامدارانی مثل دولت، سازمان تامین اجتماعی، یک شرکت سهامی خاص، یک شرکت سرمایه‌گذاری و صندوق تامین آتیه کارکنان دارد. این سهام‌داران قصد دارند سهم خود را نگه دارند. اما ۳۰ درصد از سهام این شرکت در بازار معامله می‌شود. توجه کنید که اگر شما سهام این بانک را به نیت نگهداری بخرید، باز هم در آمار سهام شناور به‌حساب می‌آیید، چرا که در مدیریت شرکت دخالتی ندارید و بالاخره سهم خود را در بازار می‌فروشید.

درباره این دوره

شرکت در دوره بورس به این دلیل ضروری است که شما قبل از ورود به هرکاری باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید. قطعا اگر بدون اطلاعات اولیه وارد بازار بورس شوید به موفقیت منجر نخواهد شد.

بنده علی طلوعی با آموزش بورس به زبان ساده در خدمتتون هستم. در این آموزش فرض بر این هست که شما با مفاهیم اولیه بازار سرمایه آشنا هستید و نحوه انتخاب سهام در این آموزش به شما شرح داده میشود.

شما میتوانید با به اشتراک گذاشتن این ویدیو با عزیزانتون آنها را در خرید و فروش سهام به درستی کمک کنید.
این آموزش به صورت رایگان تولید و در دسترس عموم هست و در ادامه میتوانید آن را دانلود کنید.
در آموزش های بعدی با قدم های حرفه ای تر برای خرید و فروش و نحوه انجام آن در خدمتتان خواهم بود.

 

 

لینک دانلود آموزش انتخاب سهام در بورس تهران (مدرس: علی طلوعی)

سخن آخر

بورس قمارخانه نیست. این‌طور نیست که سهام بخرید و منتظر بخت و اقبال بنشینید. بورس با منجمد کردن دارایی در سکه، دلار و مسکن فرق دارد. بورس مثل آب است در آسیاب صنعت کشور. اگر می‌خواهید در بورس فعالیت کنید، باید به آن به چشم یک حرفه جدی نگاه کنید.

تمام حرف‌هایی که زدیم، یک حرف از ۳۲ حرفی است که در این علم وجود دارد. اگر حوصله ندارید این حرفه را یاد بگیرید، از صندوق‌ها استفاده کنید. در مورد صندوق‌ها تحقیق کنید و با مقایسه نمودارها، بهترین را برگزینید.

از دیگران نظر بپرسید. کانال‌ها و رسانه‌ها را بخوانید. اما تحلیل خودتان را داشته باشید. و از این مهم‌تر، به تحلیل خود پایبند بمانید. دلیلی ندارد که فردای روزی که شما تحلیل خود را تمام کردید، سهم حرکتش را شروع کند. آدم‌های زیادی بودند که سهمی را با تحلیل خریدند، مدتی پای آن نشستند و بعد سهم خود را فروختند. پس از مدتی وقتی سهم سه برابر شد، تنها حسرتش را خوردند.

 

مشتری از ما، تامین کالای با کیفیت با شما

به جمع  فروشگاه های وینگ بید بپیوندید

با فروشگاه ساز حرفه ای وینگ بید به راحتی کسب درآمد کنید

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید