حراجی و مزایده در جهان و ایران

تاریخچه حراجی

کلمه “حراج” از لاتین augeō گرفته شده است ، به معنی “افزایش می یابد” یا “من تقویت می کنم”. در بیشتر تاریخ ، حراج ها روشی نسبتاً غیر معمول برای مذاکره مبادله کالا و کالاها بوده اند. در عمل ،  فروش براساس قیمت تعیین شده معمولاً متداول بوده است. در واقع ، قبل از قرن هفدهم ، معدود مزایده هایی که برگزار می شدند ، پراکنده بودند. با این وجود ، حراج ها دارای سابقه طولانی هستند ، که در اوایل ۵۰۰ سال قبل از میلاد به ثبت رسیده است. به گفته هرودوت ، در بابل سالانه حراج های زنان برای ازدواج برگزار می شد. مزایده ها با زنی آغاز شد که حراج کننده آن را زیباترین در نظر میگرفت. اجازه فروش دختر در خارج از روش حراج غیرقانونی تلقی می شد. در طول امپراتوری روم ، به دنبال پیروزی نظامی ، سربازان رومی غالباً نیزه ای را به زمین که اطراف آن غنایم جنگ باقی مانده بود میزدند تا به حراج گذاشته شوند. برده ها ، که غالباً به عنوان “غنایم جنگ” اسیر می شدند ، با نشانه نیزه در این انجمن به حراج گذاشته می شدند و درآمد حاصل از فروش برای هزینه جنگ خرج میشد. رومیان همچنین برای نقد کردن دارایی بدهکارانی که املاک آنها مصادره شده بودند از حراجی استفاده کردند.  به عنوان مثال ، مارکوس اورئلیوس برای بازپرداخت بدهی ها مبلمان خانگی خود را فروخت ، این فروش برای ماه ها ادامه داشت.  یکی از مهمترین حراج های تاریخی در سال ۱۹۳ میلادی اتفاق افتاد که کل امپراتوری روم توسط گارد پرتوریا در حراج گذاشته شد. در ۲۸ مارس ۱۹۳ ، گارد پرتوریا ابتدا امپراتور پرتیناکس را کشت ، سپس امپراطوری را به بالاترین پیشنهاد دهنده پیشنهاد داد. Didius Julianus برای قیمت ۶،۲۵۰ درام برای هر نگهبان از همه کس بیشتر پیشی گرفت ، عملی که آغازگر جنگ داخلی مختصر بود. Didius پس از فتح روم دو ماه بعد سر بریده شد. از پایان امپراتوری روم گرفته تا حراج های قرن هجدهم ، حراجی در اروپا رایج در حالی که حراجی ها هرگز در آسیا گسترده نبوده اند.

تعریف حراجی

حراجی فرآیند خرید و فروش کالاها یا خدمات با ارائه پیشنهاد برای آنها ، پیشنهاد قیمت ، و سپس فروش کالا به بالاترین پیشنهاد دهنده است. حراج صعودی که در آن قیمت صعودی است احتمالاً متداول ترین شکل حراج در حال استفاده است. شرکت کنندگان علناً مخالف یکدیگر هستند و هر پیشنهاد بعدی باید بالاتر از پیشنهاد قبلی باشد. یک مزایده ممکن است قیمت ها را اعلام کند ، مناقصه گران ممکن است پیشنهادات خود را اعلام کنند (یا یک نماینده از طرف آنها پیشنهاد داده باشند) ، یا پیشنهادها ممکن است به صورت الکترونیکی با بالاترین پیشنهاد فعلی در معرض دید عموم قرار بگیرند. در حراجی هلندی ، حراج با قیمت بالا برای برخی از کالاهای مشابه شروع می شود. قیمت پایین می آید تا زمانی که یک شرکت کننده مایل به پذیرفتن قیمت حراج برای برخی از کالاهای موجود باشد یا تا زمانی که قیمت مورد نظر فروشنده را برآورده نکنند. در حالی که حراج ها بیشتر در تصورات عمومی با فروش عتیقه فروشی ها ، نقاشی ها ، کلکسیون های نادر و شراب های گران قیمت همراه است ، حراج ها نیز برای کالاها ، دام ها ، طیف رادیویی و اتومبیل های دست دوم استفاده می شود. در تئوری اقتصادی ، حراج ممکن است به هر مکانیسم یا مجموعه ای از قوانین تجارت برای مبادله مراجعه کند.

برای مطالعه راهنمای ایجاد اولین محصول حراجی اینجا کلیک کنید.

حراجی یا مزایده

حراجی و مزایده در جهان و ایران

موجی که از اقبال عمومی و اهمیت روزافزون حراجی‌ها برخاسته است، تصویر قدیم حراج خانه را تغییر داده است. تصویر یک اتاق تاریک با دیوارهای چوب‌کاری شده و صندلی‌هایی که در ردیف‌های موازی چیده شده‌اند و نور متمرکزی که بر شئی فروشی می‌تابد، دیگر در شیوه‌های نوین فروش به چشم نمی‌خورند. امروز دیگر شرکت در یک حراجی به اینجا و اکنون بستگی ندارد، بلکه با امکاناتی مانند پیشنهاد دادن تلفنی و گسترش اینترنت، روش‌های فروش تغییر کرده است. با نگاهی به تاریخچه حراجی‌ها می‌توان نگاهی شفاف‌تر نسبت به آن پیدا کرد. در ابتدای تاریخ حراجی، فروش با روشن کردن یک شمع آغاز و با سوختن و تمام شدن آن پایان می‌یافته است. جذابیت و شادی پیروزی در حراج بسیار شناخته شده است، به خصوص برای دستیابی به اشیا کمیاب و این رویه تا امروز پابرجا مانده است. امروز در حالی‌ که حراج‌ها گسترده‌تر شده‌اند به نظر می‌رسد این ماشین فروش تازه به راه افتاده‌است. در ۲۰۱۴ بنیاد هنرهای زیبای اروپا رقم ۲٫۸ میلیارد یورو را برای فروش آثار هنری ثبت کرده ‌است که معادل ۶ درصد فروش کل جهانی هنر است. ارقامی که ثابت می‌کنند بازار هنر در حال شکوفایی است. از جمله با سابقه‌ترین و مشهورترین خانه‌های حراجی در جهان می‌توان از خانه حراج کریستیز نام برد، این خانه در سال ۱۷۶۶ توسط جیمز کریستی در لندن  افتتاح شده  و امروزه شعبه اصلی آن در کینگ استریت لندن قرار دارد و شعبه مرکز دیگری نیز در مرکز راکفلر نیویورک دارد و علاوه بر آن شعبات فرعی بسیاری در سایر نقاط جهان از جمله امارات متحده عربی و هنگ گنگ دارد. رقم گردش مالی این خانه در سال ۲۰۱۸ معادل ۵٫۳ میلیارد پوند بوده است.

حراجی یا مزایده

 

معروفترین حراجی که همآوازه کریستیز محسوب می‌شود، حراج‌خانه ساتبیز است. ساتبیز بیست سال از کریستیز پیرتر است و در ۱۱ مارس ۱۷۴۴ تاسیس شده است. ساتبیز در لندن افتتاح شده ولی اینک به صورت چند ملیتی اداره می‌شود و مرکز اصلی آن در نیویورک است، ساتبیز تنها یک حراج خانه نیست و به سه بخش حراجی، مالی (finance ) و واسطه‌گری تقسیم می‌شود.در فهرست برترین حراجی‌های دنیا خانه دیگری نیز قرار دارد که حراج‌خانه بونامز است، بونامز رقیب دو حراجی کریستیز و ساتبیز، در سال ۱۷۹۳ لندن افتتاح شده است، این حراجی از ادغام بونامز و بروکس با پسران فیلیپ و نیل به وجود آمده که دو حراجی گرجی را در لندن با هم یکی کرد. حراجی بونامز به موفقیت در فروش آثار هنری آسیایی شهرت دارد. این خانه امروز دو مرکز در لندن و مراکز متعدد بسیاری در اقصی نقاط جهان دارد.اما قدیمی‌ترین حراجی فعال جهان، حراج خانه استکهلم در کشور سوئد است با نام Stokholms Auktionsverk این حراجی در سال ۱۶۷۴ باز شده و تا امروز کارش ادامه دارد. این حراجی توسط بارون کلاوس رولَمب از دولتمردان سوئدی ایجاد شده ‌است. این حراجی امروز دو شعبه دیگر در سوئد در شهرهای یوتبری(گوتنبرگ) و مالمو دارد. حراج تهران نیز از خردادماه سال ۱۳۹۱ آغاز به کار کرد و اینک یازدهمین دوره خود را با آثار کلاسیک و مدرن هنر ایران ارائه کرده است.

حراجی یا مزایده

انواع حراجی و مزایده

حراجی و مزایده اینترنتی در فروشگاه ساز وینگ بید

با توجه به گسترش روز افزون اینترنت و لزوم استفاده از آن در فروش محصولات و با توجه به این امر که یکی از جداب ترین روش های فروش بصورت حراجی و مزایده میباشد، شما صاحبین کالا و خدمات با ایجاد حراجی آنلاین یا مزایده در فروشگاه خود میتوانید نظر خریداران را به محصولات خود جلب کنید و فروش خود را افزایش دهید. شما میتوانید محصولات نو و یا دسته دوم خود را بصورت حراج و مزایده زمان دار بفروش برسانید. هر ایرانی به کمک حراجی ساز رایگان وینگ بید قادر به ایجاد حراجی و مزایده آنلاین برای خود میباشد.با فروشگاه ساز وینگ بید می‌توانید به صورت رایگان یک فروشگاه آنلاین حرفه‌ای و مستقل برای کسب و کار خود ایجاد کنید. در حقیقت دیگر نیاز به پرداخت هزینه جهت طراحی و راه اندازی سایتی مجزا ندارید.

شما میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

برخلاف سایر فروشگاه های آنلاین، وینگ بید یک فروشگاه اینترنتی بسیار غنی را بصورت دائمی در اختیار فروشندگان قرار خواهد داد تا بتوانند کنترل کاملی بر روی آن داشته باشند. این موضوع برای اشخاص و یا فروشگاه های کوچکی که به دنبال فروش آنلاین با حفظ هویت و مشخصه های اصلی خود می باشند می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد.امکان فروش محصولات فیزیکی، فایل و خدمات بصورت حراجی، با استفاده از فروشگاه ساز رایگان وینگ بید می‌توانید به راحتی محصولات فیزیکی و قابل ارسال، محصولات دیجیتال و حتی انواع خدمات را به مخاطبان فروشگاه خود ارائه دهید.

مشتری از ما، تامین کالای با کیفیت با شما

به جمع  فروشگاه های وینگ بید بپیوندید

با فروشگاه ساز حرفه ای وینگ بید به راحتی کسب درآمد کنید

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید